زایلیتول


زایلیتول به انگلیسی Xylitol یا گزیلیتول (در فارسی) نوعی کربوهیدرات است که الکل قند یا پلیول نامیده می شود. این قندها نوعی ترکیبات محلول در آب هستند که به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها و سبزیجات وجود دارند.
Xylitol به صورت تجاری از پوست توس و ذرت تولید می شود تا به عنوان شیرین کننده جایگزین کالری کربوهیدرات ها و قندها شود. استفاده از این قند در غذاها توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) از سال 1963 تأیید شده است.
نام زایلیتول از کلمه “زایلوس” یا “قند چوب” گرفته شده است زیرا اولین بار از درختان توس ساخته شده است. از آنجا که هنگام مصرف آن، احساس خنکی در دهان به وجود می آید از گزیلیتول به عنوان یک ماده ترجیحی در آدامس های بدون قند و سایر محصولات بهداشت دهان و دندان مانند قرص، دهانشویه و خمیر دندان نیز استفاده می شود.

زایلیتول چیست؟
زایلیتول به‌عنوان یک الکل قند شناخته می‌شود.
از نظر شیمیایی، الکل قند‌ها ترکیبی از ویژگی‌های مولکول‌های قند و مولکول‌های الکل را دارا می‌باشند. ساختار این مواد به آنها اجازه می‌دهد تا گیرنده‌های طعم در زبان را برای دریافت طعم شیرین تحریک کنند.
زایلیتول در مقادیر کم در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شود و بنابراین ماده‌ای طبیعی محسوب می‌شود. حتی انسان‌ها نیز می‌توانند از طریق سوخت‌وساز عادی، مقادیر کمی از زایلیتول را تولید کنند.
زایلیتول ترکیبی رایج در آدامس‌های بدون شکر، آبنبات‌ها، قرص‌های نعناع، غذاهای مناسب برای دیابتی‌ها و محصولات مراقبت از دهان می‌باشد.
طعمِ شیرینیِ زایلیتول شبیه به شکر معمولی است، اما 40 درصد کالری کمتری دارد:
شکر سفید: هر گرم حاوی 4 کالری
زایلیتول: هر گرم حاوی 2.4 کالری
زایلیتولی که در فروشگاه‌ها عرضه می‌شود به شکل پودر سفید و کریستالی است.
از آنجایی که زایلـیتول یک شیرین‌کنندۀ پالایش‌شده است، حاوی هیچگونه ویتامین، مواد معدنی یا پروتئینی نمی‌باشد. از این نظر زایلیتول تنها کالری تهی محسوب میشود.
اگرچه الکل قندها از نظر فنی کربوهیدرات هستند، اما اغلب آنها قند خون را بالا نمی‌برند و در نتیجه گزینه‌ای محبوب برای شیرین کردن محصولات کم‌کربوهیدرات هستند.

با اینکه واژۀ «الکل» در نامِ این قندها وجود دارد، اما این الکل با الکلی که در نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود یکسان نیست. مصرف الکل قندها برای کسانی که به الکل (نوشیدنی‌های الکی) اعتیاد دارند بی‌خطر است.
شاخص قند زایلیتول بسیار پایین است
یکی از اثرات منفیِ شکر اضافه شده – و شیره ذرت سرشار از فروکتوز – این است که می‌تواند باعث جهش سطوح قند خون و انسولین شود.
از آنجایی که این شکرها سطوح بالایی از فروکتوز را شامل می‌شوند، مصرف زیاد آنها می‌تواند به مقاومت به انسولین و مشکلات متابولیک مختلف ختم شود.
با این حال، زایلیـتول هیچ فروکتوزی نداشته و اثرات آن بر قند خون و انسولین بسیار ناچیز هستند.
در نتیجه هیچکدام از مضرات شکر به زایلیتـول نسبت داده نمی‌شوند.
شاخص قند (GI) زایلیتول – شاخصی که نشان می‌دهد یک غذا چقدر سریع قند خون را بالا می‌برد – تنها 7 است، در حالی که این شاخص برای شکر معمولی بین 60 تا 70 می‌باشد.
همچنین می‌توان زایـلیتول را یک شیرین‌کننده مناسب برای کاهش وزن دانست، زیرا نسبت به شکر معمولی 40 درصد کالری کمتری دارد.
برای افرادی که به دیابت، پیش‌دیابت، چاقی یا سایر مشکلات متابولیک دچار هستند، زایلیتول می‌تواند یک جایگزین عالی برای شکر باشد.
اگرچه مطالعات انسانی در این زمینه در دسترس نیستند، اما مطالعات انجام شده بر روی موش‌ها نشان می‌دهند که زایلیتـول می‌تواند علائم دیابت را بهبود داده، چربی شکم را کاهش داده و حتی از افزایش وزن در رژیم‌های چاق‌کننده جلوگیری کند.
تقویت سلامت دندان
بسیاری از دندانپزشکان مصرف آدامس شیرین‌شده با زایلیتول را توصیه می‌کنند.
مطالعات نشان داده‌اند که زایلیتـول سلامت دندان را تقویت کرده و به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند.
یکی از مهمترین عوامل خطر برای پوسیدگی دندان نوعی باکتری به نام Streptococcus mutans است. این باکتری علت تشکیل اغلب پلاک‌ها است.

اگرچه برخی از پلاک‌های موجود بر دندان‌ها عادی هستند، اما پلاک اضافه باعث تشویق حملۀ سیستم ایمنی به باکتری‌های موجود در آن می‌شود. این می‌تواند به بروز بیماری‌های التهابی لثه منجر گردد.
این باکتری‌های دهانی از گلوکز موجود در غذاها تغذیه می‌شوند، اما نمی‌توانند از زایلیتول استفاده کنند. به این ترتیب، جایگزین کردن شکر با زایلیتـول باعث کاهش دسترسی این باکتری‌های مضر به سوخت مورد نیازشان می‌شود.
اگرچه این باکتری‌های نمی‌توانند از زایلیتول برای سوخت خود استفاده کنند، اما همچنان آن را مصرف می‌کنند. بعد از جذب زایلیتول، باکتری‌ها دیگر نمی‌توانند گلوکز دریافت کنند. یعنی مسیر تولید انرژی آنها مسدود می‌شود و در نهایت از بین می‌روند.
به زبان ساده می‌توان گفت که جویدن آدامس حاوی زایلیتول یا استفاده از این ماده به‌عنوان شیرین‌کننده باعث می‌شود تا باکتری‌های مضر دهان از گرسنگی بمیرند.

عوارض گزیلیتول چیست؟
باکتری های موجود در روده بزرگ هر گونه گزیلیتول جذب نشده را که از روده کوچک عبور می کند تخمیر می کنند. به همین دلیل ، مصرف بیش از حد این قند می تواند گاز و نفخ شکم یا ناراحتی گوارشی ایجاد کند.

منابع غذایی Xylitol چیست؟
زایلیتول به طور طبیعی در برخی میوه ها و سبزیجات مانند توت فرنگی، تمشک ، قارچ و گل کلم یافت می شود.
این قند همچنین در سایر گیاهان و مواد کشاورزی مانند پوست توس و پوست ذرت یافت نیز می شود.
معمولا پوست ذرت و توس منابع تجاری این قند هستند و به مولتی ویتامین های جویدنی، پاستیل ها، آب نبات ها، آدامس بدون قند و برخی داروها اضافه می شوند. بنابراین می توانید مکمل قند زایلیتول نیز تهیه کنید.
این قند همچنین در محصولات بهداشت دهان و دندان مانند قرص نعناع، دهانشویه ها، قرص های گلو و شربت های سرفه یافت می شود.

ایمنی و مصرف
 اطلاعات در مورد مصرف توصیه شده روزانه و خطرات بالقوه
FDA زایلیتول را به عنوان یک افزودنی غذایی بی خطر طبقه بندی کرده است و توصیه می کند زایلیتول را در مقادیر متوسط مصرف کنید، نه بیشتر از 50 گرم در روز برای بزرگسالان، مصرف مقادیر زیاد ممکن است باعث ایجاد معده شود. ناراحتی، اسهال، گاز، نفخ و باید توسط حیوانات خانگی، به ویژه سگ ها اجتناب شود.

 توصیه هایی برای استفاده و نگهداری ایمن
زایلیتول را باید در ظرف دربسته در جای خشک و خنک و دور از گرما و نور مستقیم خورشید نگهداری کرد. همچنین می توان آن را در یخچال نگهداری کرد تا ماندگاری آن طولانی شود.
دستور العمل ها و ایده های غذایی حاوی زایلیتول
زایلیتول را می توان در پخت و پز و پخت به عنوان جایگزین قند استفاده کرد، همچنین می تواند به عنوان یک شیرین کننده در غذاها و نوشیدنی های مختلف مانند آدامس، آب نبات و شکلات استفاده شود.
 اطلاعات در مورد استفاده از زایلیتول به عنوان جایگزین قند
زایلیتول را می توان به عنوان یک جایگزین سالم برای شکر در پخت و پز و پخت استفاده کرد زیرا سطح قند خون را افزایش نمی دهد.
مقررات و دستورالعمل های دولتی برای زایلیتول
FDA دستورالعمل هایی را برای تولید و استفاده از زایلیتول به عنوان یک شیرین کننده ایجاد کرده است.
 استانداردهای کیفیت و خلوص زایلیتول
چندین سازمان وجود دارند که استانداردهای کیفیت و خلوص زایلیتول را ایجاد می کنند، مانند سازمان بین المللی استانداردهای زایلیتول (IXSO).

خرید زایلیتول:
جهت خرید زایلیتول با کیفیت بسیار بالا و قیمت عالی با کارشناسان ما در ارتباط باشید . کارشناسان مجموعه بازرگانی دیده آرای حسام آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی در سریع ترین زمان ممکن میباشند

​​​​​​​

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید